Jag har ett jättetryck precis bredvid näsan. Som om det vore en finne man kunde trycka fram. Jag har tryckt ett par gånger och huden blir vit runt själva “trycket” som om det vore en bubbla där. Men oavsett hur mycket jag klämmer kommer inget ut, enbart några pormaskar vid näsan och något genomskinlig vätska. men den lilla “knölen” med tryck är fortfarande kvar…. Vad kan det vara? En jätte finne som inte vill “ploppa” fram eller någon hudknöl? Snälla hjälp mig! / Klas 19
Jag undrar vad det är för jättetryck jag känner vid min näsa – en finne eller hudknöl?
För mycket klämmande och pillande på huden skapar i sig irritation. Av det du beskriver tror jag att du har akne. Det som trycker kan då vara en tilltäppt talgkörtel som sitter djupare i huden – och en sådan kan man inte trycka bort. Jag tycker du skall söka hjälp för din akne – riktigt effektiv behandling fås bara på recept. Och det kan förebygga “inombordarna”.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vad beror kliande utslag under fötterna på?
Har kliande utslag under fötterna, vad beror det på?
Jag har fotsvamp -vad ska jag göra?
Jag är 10 år, jag har fotsvamp och det är jätte jobbigt. Jag vet inte hur jag kan säga till mina föräldrar att jag har fotsvamp utan att låta äcklig.
Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?
Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.