Ange ditt sökord

Annons:

Jag undrar hur länge man kan gå med kortisonsalva och UV-behandlingar när man har hudsjukdomen Pustulosis Palmoplantaris?

Min fråga är angående den kroniska hudsjukdomen Pustulosis Palmoplantaris, (PPP). Jag har haft den sedan jag var 15 år och undrar hur länge man kan gå med kortisonsalva och UV behandlingar innan det blir för skadligt. Samt undrar jag över om det finns något sätt att göra det försvinner helt. Jag har ständigt stora problem med klåda, sår, blåsor och väldigt tunn hud som ständigt spricker oavsett hur mycket jag smörjer in fötterna. /Camilla 29

PPP är en väsentligen kronisk sjukdom. Den är vanligare hos kvinnor och hos rökare. Behandling med kortisonsalva och ljusbehandling är två alternativ. Med rätt dosering kan de nyttjas under lång tid. Det finns också olika tablettbehandlingar som kan ha effekt. Ta ett nytt samtal med din hudläkare.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Anders Hallén
Hud, sex och samliv
Uppdaterad: 16 november, 2012 Publicerad: 16 november, 2012

Liknande frågor

Hud & Hår

Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?

Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.

Alternativb

Kan man vara i solen vid vattkoppor?

Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?

Hud & Hår

Hidradenitis suppurativa och stress?

Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: