Ange ditt sökord

Annons:

Jag har nässelutslag, vad gör man åt det?

Jag hade nässelutslag igår men när jag sov gick det över. Men lite senare in på kvällen kom det tillbaka vad kan det bero på och hur lindrar man det..

Ett utbrott av nässelutslag är vanligt och aldrig farligt. Det uppför sig ofta som du beskriver att det kommer och går. Oftast klingar det av inom några veckor. Under tiden skall du äta antihistamin som du kan köpa receptfritt på apotek t.ex. Loratadin eller Cetirizin. Men du skall ta dem varje dag under ett par veckor, för tabletterna förhindrar att du får utslag – de tar inte bort de utslag du har.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Liknande frågor

Kvinnans hälsa

Akne och behandling med p-piller

Jag går på p piller (prionelle) som jag fick utskrivet för att minska min akne. Kommer aknen tillbaka om jag slutar med p-piller?

Hud & Hår

Tappar stortånaglarna

Hej! Har tappat stortånaglarna vid två tillfällen, plus att jag har en tjock nagel med ett svart streck på.

Hud & Hår

Kost att föredra/undvika vid atopiskt eksem?

Jag har atopiskt eksem och det har jag haft sen jag var liten. Jag går hos en hudläkare och solar solarium där. Jag undrar om det finns någon speciell mat/dylikt och dryck som man skall undvika? Jag har hört att man inte skall äta citrusfrukter, stark mat och ej dricka julmust samt Coca Cola. Är det sant? Finns det något som är bra för eksemen att äta?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: