Jag har en fråga. Jag har kalla händer dock inte iskalla och fryser lätt om vintern speciellt om jag har fingerhandskar. Jag kan förstå att jag har dålig blodcirkulation hur åtgärdar man det? Min far gjorde en koppning när han var yngre och hade tydligen dålig blodcirkulation dom gjorde ju så förr har jag hört. sedan var han varm om händerna och frös inte om vintrarna. /Nils-Åke, 63
Jag har kalla händer och undrar om det beror på dålig blodcirkulation?

I och med att man är kall om händerna behöver det inte betyda att man har dålig cirkulation i de större blodkärlen, även om dett skall uteslutas med att känna på pulsarna. Om fingrarna blir helt vita kan det röra sig om Raynauds fenomen. Det är oftare att kvinnor har detta än män. Orsaken till fenomenet vet man inte. Rökning förvärrar problematiken högst avsevärt. Det finns också en del mediciner som förvärrar problematiken. Är man rökare bör man förstås sluta med varjehanda form av tobak. Annars finns det tabletter som man kan pröva med t.ex Adalat, varvid många kan ha en mycket god effekt och slipper kalla vita fingrar när det blir lite kallt ute. En annan behandling är med nitroglycerinsalva.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Kan jag ha Peyronies sjukdom?
Hej Jag misstänker att jag drabbats av Peyronies sjukdom. Googlade på symtom och det liknar verkligen den sjukdomen. Vad kan jag få för hjälp? Kent
Vid vilken ålder/åldrar får man skägg?
Jag undrar när man får skägg - riktigt skägg, en polare har grym skäggväxt han är lika gammal som mig, 18 då. Jag har bara ljusa tunna strån. Kommer jag att få "skägg" alls? Jag har mörkbrunt hår så jag borde ju då få mörkbrunt skägg eller?
Oönskad hårväxt
Jag har en dotter på 5 år som är väldigt hårig på kroppen. Hon har mycket hår på ryggen, benen, fötterna, händerna, ja hela kroppen.