Ange ditt sökord

Annons:

Jag har haft ett aterom nära ryggraden

Jag har haft ett aterom (c:a 0.5 cm), nära ryggraden vid axelpartiet, som orsakade en del ömhet – inte smärta men ett “tryck”. Det är nu borttaget och bara ärrvävnad återstår. Trycket är dock kvar fortfarande. Kan detta bero på spänningar i muskler till följd av att ateromet under en längre tid (flera månader) tryckt på där, och går det i så fall att rätta till på kiropraktisk väg??

Svar: Aterom är en inflammation i en talgproducerande cysta och helt ofarligt – men kan som du beskriver orsaka ömhet. Detta kan i vissa fall orsaka spänningar i musklar och funktionsstörningar i ryggens leder orsakat av det ständiga trycket. Jag kan inte svara på om du kan bli hjälpt av kiropraktisk behandling – däremot kan en kiropraktor undersöka ryggens leder och muskler.

MVH Kristian Jörgensen

Annons:

Den här frågan handlar om:

Redaktionen
Uppdaterad: 19 oktober, 2009 Publicerad: 19 oktober, 2009

Liknande frågor

Rörelseapparaten

Bruten stortå

Vad gör man med en bruten stortå som värker och är helt blå ?

Alternativb

Värk, domningar och stickningar i benen

Hej! Jag har mycket värk i benen. Ibland känns det som jag går på kuddar. Svårt med balans. Domningar, stickningar.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: