Ange ditt sökord

Annons:

Jag har fått en vaxpropp och är det då vanligt att man har värk i örat?

Jag har fått konstaterat att jag har en vaxpropp och ska behandla med Revaxör i 5 dagar för att sedan spolas. Är det vanligt att ha värk i örat även vid vaxpropp? / Kerstin, 58

Ja, tyvärr kan det bli en liten inflammation i hörselgången när man har vaxpropp, vilket då gör att man får ont. Söker man mig tittar jag in i hörselgången med ett speciellt mikroskop, där jag får en bra förstoring och kan sedan med med sug försöka få ut vaxproppen med en gång. Spolar man utan att man vad hur det se ut kan det i sällsynta fall bli besvärligt, varför man skall vara lite försiktig om mdet är smärta med i sammanhanget. När man sedan fått bort proppen kan man bättre se hur hörselgång och trumhinna ser ur. Ibland får man behandla med att lägga in en liten bomullsremsa indränkt i en speciell spritlösning cch ha några dagar eller så räcker det att man ger en annan droppe som man själv droppar in några dagar morgon och kväll.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Anders Halvarsson
Allmänmedicin
Uppdaterad: 11 september, 2015 Publicerad: 11 september, 2015

Liknande frågor

Ögon & Öron

Har grus i ögonen, är det en ögonsjukdom?

Har grus i ögonen när jag ligger ner. Det lindras om jag droppar ögonen med tårersättningsväska. Är det tecken på ögonsjukdom?

Ögon & Öron

Svullen hörselgång och lock för örat

Det känns som att det slagit lock för vänster öra, eller som att det är svullet i örongången. Jag kan se något som ser ut som blåsor långt inne (vid trumhinnan?).

Ögon & Öron

Surrande ljud i öronen – vad är det?

. I dag när jag satt vid min laptop så började ett litet surrande ljud i mina öron.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten