Ange ditt sökord

Annons:

Jag går omkring med ständig oro i kroppen och undrar om det kan vara GAD?

Ätit antideppresiva mediciner sedan 2011 02. men de hjälper ej helt Äter Mirtazapin Teva 45mg. Men går med ständig oro i kroppen Har läst om GAD, kan det vara det? Att depressionen har utlöst detta ? Har också en depåtablett Seroq uel Depot 50mg 2st vid sänggående, tar atarex + sobril var fjärde timme Vänliga hälsningar Kerstin 73

Om Du har haft denna ständiga oro i många år så är det förmodligen så att det man kallar GAD (generaliserat ångestsyndrom) är den sjukdom Du haft från början och att det har sedan medfört en depression. Det är då man oftast söker läkare för att få hjälp med sin nedstämdhet. Behandlingen är ett antidepressivt läkemedel som också har effekt på ångesten. Man kan behöva lägga till ytterligare ångestdämpande som man gjort i Ditt fall.

Läs mer om GAD på doktorn.com / Red anm. (Daniel)

Annons:
Redaktionen
Uppdaterad: 8 oktober, 2012 Publicerad: 8 oktober, 2012

Fler frågor

Hud & Hår

Finns det steroidkräm utan propylenglykol?

Hej, Jag har eksem och använder steroider. Jag är överkänslig mot propylenglykol. Finns det steroidkrämer utan propylenglykol?

Kvinnans hälsa

Hur fungerar dagen-efter-piller?

Under samlag så ramlade kondomen av, och nu för att vara säker så hade jag velat ta ett dagen efter piller, är det nödvändigt? Och hur funkar det att ta det?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten