Ange ditt sökord

Annons:

Jag får magont av min allegimedicin – kan det vara något jag inte tål?

Hej! Jag har sedan 3 år allergi mot björkpollen. Började ta de mediciner jag fått för en dryg vecka sen nu. Men fick magont som kom i intervaller, det sög tag, gjorde ont och jag började svettas. Har knappt ätit.Har haft ont i ca 3 dagar, idag verkar det vara bättre.Slutade ta medicinen för 2-3 dagar sedan. Mediciner jag tagit är Avamys, Pulmicort, Aerius. Fick Singulair, men den har jag bara tagit en gång. Mådde inte bra av den. Är det troligt att jag inte tål medicinen? Mvh Marie

För att säkert kunna se om det är Singulair eller inte bör du pröva med att ta bara en tablett och se om det blir samma reaktion. Om så är fallat är det klart att du inte tål medicinen i fråg. Någon allvarlig risk med att pröva på det här viset borde det inte vara.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Anders Halvarsson
Allmänmedicin
Uppdaterad: 3 maj, 2012 Publicerad: 3 maj, 2012

Liknande frågor

Luftvägarna & Allergi

Hur utreds kroniskt obstruktiv lungsjukdom, KOL?

Jag är en 50 åring som har nyligen fått diagnosen KOL. Jag undrar:  Kan man ta flera prov för att ställa diagnosen KOL? Min husläkare har skrivit ut en inhalator. Har jag rätt att begära mer provtagning? 

Depression & Ångest

Allergimedicin mot ångest?

Hej! Jag har ångest och agorafobi. Jag tar inga mediciner, jag läser Lucindas bok om ångest och det har hjälpt mig mycket.

Luftvägarna & Allergi

Halsont som inte går över.

Man (37) Hej! Jag har sedan 4 månader haft problem med halsont som inte går över.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: