Får ont just i/under mitt vänstra knä (ngt mindre i under det högra) när jag har gått en stund, eller när jag går UPP för en trappa. Är också öm på det stället. Har haft det så 3-4 månader. Vad kan det vara?. Vad kan jag göra åt det? / Torgny 72
Jag får ont i mitt ena knä när jag gått ett stund eller gått i trappor och undrar vad det kan vara?
Värken som Du beskriver och de symtom Du beskriver från Dina knän tyder på att det kan bero på en retning i själva muskelfästet för stora lårmuskeln som fäster nedanför knät. (Det är den senan, patellasenan, som läkare använder för att testa reflexerna i benet med reflexhammare.)
Får Du ökade besvär när Du går uppför en trappa så tyder det på att Du har överbelastat knäna. Ibland kan även slemsäcken under knäskålen vara lite svullen, öm och inflammerad. Man kan ha hjälp av en kur med antiinflammatorisk medicin och att träna upp styrkan i lårmusklerna.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vad ska man tänka på när man äter Inderal?
Är det något speciellt man skall tänka på när man äter Inderal (vid behov) om man tränar mycket som elitmotionär med fr.a löpning och cykling?
Har smärta i benen när jag går
Har smärta i båda benen när jag går, blir värre ju längre jag går och tillslut får jag som kramp i båda underbenen på framsidan som går ut på ovansidan av fötterna. Måste då stanna och vila en stund f
Har ont under fötterna och vet inte vad det beror på?
Hej! Jag får ont under fötterna när jag suttit eller sovit under natten. När jag tagit några steg så lindras smärtan.