Upplever en isande kyla i vänster nedre del av benet och fot. Uppkommer när jag suttit ett tag då det också börjar smärta på en punkt vänster sida snett nedåt från länd ryggen (skinkan). Släpper när jag står, går eller ligger. /Ingela 48
Isande kyla i ben och fot
Det kan möjligen bero på att Du har en nerv som får det trångt där den passerar genom muskeln när Du suttit en stund. Nerven kläms ihop och Du får smärtor och isande känsla efter nervens förlopp. Det som talar för det är att besvären försvinner när trycket på nerven lättar. Gå till en sjukgymnast som kan undersöka Dig och ge Dig övningar som kan göra att muskeln blir mer avspänd så att nerven får mer utrymme även när Du sitter.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Stel i ryggen efter träning
Jag är en man på 35 år som sedan några år tillbaka haft problem med ryggen och att jag känner mig stel. Det är speciellt efter träningspass som stelheten smyger sig på. Har fått rådet att träna för att bygga upp musklerna kring ryggen, men går det att göra något annat åt stela ryggar?
Ingefära mot artros
Hej, Jag river ingefära till min knäckebrödsmacka, en på morgon och en på kvällen, detta för att förhindra artros i knän. Jag går 45 min varje dag. Finner att detta är bra. Finns det några studier angående ingefära? Är det andra områden ingefära är bra för?
Kan huvudvärken kopplas till mina ryggproblem?
Hejsan, jag har lite huvudvärk varje dag. Har även haft problem med ryggen. Kan det vara så att jag är spänd på grund av ryggen och får huvudvärk? Med vänlig hälsning, Andreas