Ange ditt sökord

Annons:

Hur tar jag hand om torra läppar?

Jag har extremt torra läppar. Jag brukar sova med en fet kräm på läpparna och ta på det igen på morgonen. Men trots feta krämer så är de fortfarande fnasiga, vad kan jag göra åt det?

Smörj gärna rikligt lager med fuktgivande läppbalsam på kvällen. Kan även vara skönt att peela dina läppar med läppskrubb, försiktiga cirkelrörelser med en varm och fuktig handduk Sen är det viktigt att skydda läpparna mot sol, vind och kyla. Är man uttorkad får man lätt torra läppar och då är det viktigt att dricka mycket vätska.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Anki Hökfelt
Uppdaterad: 2 mars, 2023 Publicerad: 2 mars, 2023

Liknande frågor

Hud & Hår

Vid vilken ålder/åldrar får man skägg?

Jag undrar när man får skägg - riktigt skägg, en polare har grym skäggväxt han är lika gammal som mig, 18 då. Jag har bara ljusa tunna strån. Kommer jag att få "skägg" alls? Jag har mörkbrunt hår så jag borde ju då få mörkbrunt skägg eller?

Hud & Hår

Oönskad hårväxt

Jag har en dotter på 5 år som är väldigt hårig på kroppen. Hon har mycket hår på ryggen, benen, fötterna, händerna, ja hela kroppen.

Hud & Hår

Torrt grovt eksem på armbågen

Hej.Jag har i många år haft väldigt torra armbågar, som blir grova veck när man sträcker på armen. Har testat flera hudkrämer, även receptbelagda (minns ej namnet) som dock ej har hjälpt. Nu har jag upptäckt torra, röda hudpartier med fjällande hud och röda prickar i närheten av armbågarna. Vad är det här egentligen?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: