Har en ev knäartros(ej röntgad) sen tre månader och tränar upp benstyrka med sjukgymnast. Molande värk varierar dag o natt. Upp till 5-6 på VAS skalan. Svullnad 2,5 cm skillnad strax ovanför knä. Hur smärtlindrar jag bäst med minsta möjlig medicinering och med vad? /Kvinna, 53 år
Hur smärtlindrar jag mig bäst mot en eventuell knäartros?
Det är utmärkt att Du tränar lårmusklerna. Det är alltid ett grundrecept. Om Du helst vill undvika mediciner så skulle jag föreslå att Du förutom träning provar om värme- eller kylbehandling hjälper. För en del är värme till hjälp och för andra är kyla det som ger bästa lindringen. Stödjande bandage och kontroll av felställningar i fötterna som kan korrigeras med hjälp av inlägg är också något att tänka på. När Du nämner att Du dessutom har en svullnad så kan kyla, t ex isbitar som Du lägger i en plastpåse och lägger över svullnade ha effekt både på svullnaden och smärtan. Omväxlande belastning och avlastning av leden är också något som rekommenderas för att ge brosket i leden bästa möjlighet att få den näring den behöver t ex genom promenader.
Om Du har vilovärk som stör dagliga aktiviteter eller nattsömnen brukar man rekommendera medicinering med paracetamol. Har Du dessutom en en svullnad så kan ett antiinflammatoriskt läkemedel vara till hjälp. I besvärligare fall kan man eventuellt kombinera dessa läkemedel, men det bör Du i så fall diskutera med Din läkare. Din svullnad kan komma ifrån en irriterad slemsäck. Du och Din läkare kan då diskutera om en kortisoninjektion kan vara till hjälp.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vad ska man tänka på när man äter Inderal?
Är det något speciellt man skall tänka på när man äter Inderal (vid behov) om man tränar mycket som elitmotionär med fr.a löpning och cykling?
Har smärta i benen när jag går
Har smärta i båda benen när jag går, blir värre ju längre jag går och tillslut får jag som kramp i båda underbenen på framsidan som går ut på ovansidan av fötterna. Måste då stanna och vila en stund f
Har ont under fötterna och vet inte vad det beror på?
Hej! Jag får ont under fötterna när jag suttit eller sovit under natten. När jag tagit några steg så lindras smärtan.