Ange ditt sökord

Annons:

Hur länge har man biverkningar?

hej. jag har fått läkemedlet sertralin teva 50mg utskrivet mot ångest och oro.jag har nu ätit dom dagligen i 3veckor. jag har i ca. 2 veckors tid haft bröstsmärtor på vänstra sidan.har detta med ångest att göra,för jag har varit på läkarundersökning och det hittades inget fel. kan man fortfarande ha biverkningar efter 3 veckor? mår heller inte helt bra än.är detta normalt? Christine, 25 år

En av de sk insättningsbiverkningarna som man kan få under de första 1-3 veckorna av behandling är stegrad ångest. Ångest kan ta sig många uttryck, bla olika typer av obehag från bröstkorgen. Om du varit på undersökning och man har konstaterat att du inte har någon hjärt eller lungsjukdom så är det rimligt att anta att det är just ett uttryck för ångest som du upplever. Om obehaget/smärtan skulle blir kontinuerligt eller förvärras så måste du förstås kontakta behandlande läkare. Men vad gäller dina avslutande frågor: ja man kan ha biverkningar efter 3 veckor även om de oftast brukar minska eller försvinna då. Det är också helt normalt att man inte efter 3 veckor "mår helt bra", tyvärr tar det ofta lite längre tid att bli återställd.

Annons:

Den här frågan handlar om:


Publicerad: 1 november, 2011

Liknande frågor

Depression & Ångest

Jag känner mig nere under hösten

Jag är en person som alltid känner mig nere under hösten, och upplever att jag blir tröttare och mer nedstämd än vanligt. I höst tänkte jag därför se om jag kan ta vitaminer eller tillskott som är receptfria och naturliga för att få lite mer energi? Jag är 64 år och frisk i allmänhet så tar inga andra läkemedel!

Deprimerad och vill ha hjälp

En längre period har jag känt mig väldigt nere och varit ledsen varje dag. Mina tårar kommer hela tiden och jag sover knappt och äter ungefär en måltid per dag. Känner att jag är inne i en depression. Går knappt utanför dörren. Känner att jag behöver hjälp men vet inte vad jag ska söka för hjälp. Var ska jag börja? Vänliga hälsningar, Sara, 25 år

Depression & Ångest

Tillväxthormon

Hej, Jag är 17 år, snart 18, och tycker det är jobbigt psykiskt och är inte nöjd med min längd på 171 cm som kille Jag undrar om det är möjligt och om läkare skriver ut tillväxthormon till en person som mig? Tack på förhand. Linus, 17 år

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Svarsperioden varierar mellan 2-4 veckor. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Om du inte hör något från oss inom perioden 2-4 veckor kan du istället söka svar i vår sökruta - frågan kan ha besvarats tidigare.

Vad vill du göra?

Välkommen till Doktorn!