Hej, Doktorn! För ett par dagar sedan uppstod hudrodnader på benen. De kliar och det har kommit fler och fler av dessa som alltid är parvisa och endast på benen. Finns det några typiska hudsjukdomar som kan ge dessa symptom? Jag har haft Lichen ruber i munslemhinnan, på insidan av handlederna och i underlivet i två år. Kan dessa symptom ha något samband? Jag äter inga mediciner. Vad kan det vara? Hälsningar Lena, 71
Hudrodnad på benen
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Ta hål i örat nära leverfläck?
Hej , jag har en liten leverfläck på örat som inte ändrats någonting och jag har haft den så länge jag kan minnas. är det okej för mig att ta ett hål i örat nära den fläcken eller bör jag absolut inte?
Kan man tatuera sig om man har eksem?
Hejsan! Jag är har länge kollat på tatueringar och vill verkligen göra det. Är dock lite orolig kring det eftersom jag har en medel/svår atopisk eksem.