Mina underarmar och händernas översidor har blivit väldigt sköra, Vid minsta stöt uppstår blödningar under huden och vid kraftigare kontakt lossnar huden
och öppna sår uppstår som tar ett antal dagar att läka! Vad kan detta vara och vad kan man göra åt detta? Janne (man, 74år)
Huden på underarmarna och händerna har blivit sköra
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Tappar stortånaglarna
Hej! Har tappat stortånaglarna vid två tillfällen, plus att jag har en tjock nagel med ett svart streck på.
Kost att föredra/undvika vid atopiskt eksem?
Jag har atopiskt eksem och det har jag haft sen jag var liten. Jag går hos en hudläkare och solar solarium där. Jag undrar om det finns någon speciell mat/dylikt och dryck som man skall undvika? Jag har hört att man inte skall äta citrusfrukter, stark mat och ej dricka julmust samt Coca Cola. Är det sant? Finns det något som är bra för eksemen att äta?
Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoinbehandling?
Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoin behandling? Är det farligt?