Ange ditt sökord

Annons:

Har väldigt riklig mens, vilken behandling finns?

Jag har börjat blöda väldigt rikligt vid mens, har kommit lite över 40-årsstrecket. Eftersom jag äter blodförtunnande medicin så kan jag inte ta några av de receptfria medicinerna som tex cyklo-f för att minska blödningen. Jag vill inte sätta in spiral men har läst på 1177 att minipiller evt skulle kunna vara ett alternativ.
Så min fråga är om det finns några sorter av minipiller som fungerar för en som äter blodförtunnande medicin pga blodproppar?

Kvinna, 43 år

Att du börjat blöda rikligt vid mens har sannolikt att göra med att du nu tar blodförtunnande medicin. Dock finns en del andra tillstånd som kan ge ökade blödningar, som myom (muskelknutor), polyper med flera, så jag rekommenderar att du söker gynekolog för att få en undersökning.

Alla hormonella preventivmedel minskar blödningsmängden, så du kan behandla dina rikliga blödningar med minipiller, mellanpiller, hormonspiral. P-stav eller p-spruta är också bra metoder, men det är om oftast lite försiktig med hos de som står på blodförtunnande läkemedel, eftersom det annars kan uppstå hematom (vävnadsblödningar) när man sätter in staven eller ger injektionen. Hormonella preventivmetoder innehållande östrogen bör du inte använda, eftersom du ju sannolikt fått blodförtunnande just för att du haft en blodpropp.

Fungerar inte den hormonella behandlingen tillräckligt finns det också ett ingrepp där man via hysteroskopi (kamera in i livmodern via slidan) kan bränna bort livmoderslemhinnan så att den inte återbildas. Det görs dock bara om du är färdig med ditt barnafödande.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Liknande frågor

Alternativb

Urinträngningar och östrogenbehandling

Hej. Jag har en östrogen ring som inte hjälper mot mina urinträngningar min fråga är om det fins mer styrka än 7,5 mg?

Kvinnans hälsa

Ny behandling för lichen sclerosus?

Hej! Jag är en kvinna , 54 år gammal och jag har haft diagnosen lichen sclerosus i 13 år. Jag upplever besvär som klåda, sveda, hudsprickor och smärta i underlivet

Kvinnans hälsa

Är det bakteriell obalans eller svamp i underlivet?

Hur gör jag om jag verkligen inte vet om jag har bakteriell obalans eller svampinfektion?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten