Ange ditt sökord

Annons:

Har min nästipp blivit ljusblå av för mycket solarium?

Varför har min näsa eller nästipp en ljusblå färg har solat mycke solarium kan de va orsaken börja me en liten fläck vid sidan på nästippen som sen brett ut sig är offta iskall om näsan. finns de nån orsak.

Solariesolandet har inget med saken att göra, men du har en nedsatt blodcirkulation i din nästipp. Om detta är det enda tecken du har på det kan du lugnt lämna det därhän, men har du andra symtom på nedsatt blodcirkulation (t.ex. benen) skall du nog tala med din husläkare.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Liknande frågor

Hud & Hår

Vid vilken ålder/åldrar får man skägg?

Jag undrar när man får skägg - riktigt skägg, en polare har grym skäggväxt han är lika gammal som mig, 18 då. Jag har bara ljusa tunna strån. Kommer jag att få "skägg" alls? Jag har mörkbrunt hår så jag borde ju då få mörkbrunt skägg eller?

Hud & Hår

Oönskad hårväxt

Jag har en dotter på 5 år som är väldigt hårig på kroppen. Hon har mycket hår på ryggen, benen, fötterna, händerna, ja hela kroppen.

Hud & Hår

Torrt grovt eksem på armbågen

Hej.Jag har i många år haft väldigt torra armbågar, som blir grova veck när man sträcker på armen. Har testat flera hudkrämer, även receptbelagda (minns ej namnet) som dock ej har hjälpt. Nu har jag upptäckt torra, röda hudpartier med fjällande hud och röda prickar i närheten av armbågarna. Vad är det här egentligen?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: