Ange ditt sökord

Annons:

Har grus i ögonen, är det en ögonsjukdom?

Har grus i ögonen när jag ligger ner. Det lindras om jag droppar ögonen med tårersättningsväska. Är det tecken på ögonsjukdom?

Kvinna, 87 år

Känsla av grus i ögonen är ett vanligt symtom vid torra ögon. Eftersom du känner att det hjälper med tårersättning kan man utgå från att det är just torra ögon som är bekymret, och inte någon bakomliggande ögonsjukdom.

Läs gärna mer om torra ögon och orsaker och behandling i vår artikel: Torra ögon, röda ögon, rinnande ögon – det finns hjälp att få | Doktorn.com

Annons:

Den här frågan handlar om:

Liknande frågor

Ögon & Öron

Varför knackar det i örat?

Det knackar i mitt ena öra, väldigt högt, sen ett dygn tillbaka. Vad är det som händer?

Ögon & Öron

Skadat örat med tops

När bör man uppsöka vård om man har ihållande smärta i örat efter att man råkat våldsamt trycka in en tops? Och/eller kan en läkare ens göra någonting åt det?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: