Ange ditt sökord

Annons:

Har en fem cm stor knöl i underlivet – vad kan det vara?

Hej. Jag har fått en “knöl” i nedre delen av ljumsken mot underlivet- blygdläppen. Den känns lång, kanske 5 cm. Trodde först det var en böld, tryckte på den och det kom blod. Ser ut att ha öppnat sig – ett hål och kommer lite vätska när man trycker. Vad göra. Bör man kontakta gynekolog eller husläkare.

Det låter som en inflammerad talgkörtel men jag tycker du skall söka – det kan bli mer infekterat.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Liknande frågor

Hud & Hår

Svamp på penis

Behandling av svamp på penis, med vad och hur länge ska jag behandla?

Kvinnans hälsa

Akne och behandling med p-piller

Jag går på p piller (prionelle) som jag fick utskrivet för att minska min akne. Kommer aknen tillbaka om jag slutar med p-piller?

Hud & Hår

Tappar stortånaglarna

Hej! Har tappat stortånaglarna vid två tillfällen, plus att jag har en tjock nagel med ett svart streck på.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: