Jag får ofta harkla mig och är ovanligt trött. Känns även tjockt i näsan. Tidvis känns det som att luftvägarna snörper ihop sig, speciellt när jag klappar katter. Kan jag ha drabbats av någon överkänslighetsreaktion eller liknande?
Gittan (54) har hela våren besvärats av hosta varje dag, ibland även med slem:
Skrivet av Olle Zetterström…
Ja det tror jag. ”Tjockheten” i näsan och hostan tyder på en inflammation i luftvägen. Det är enkelt att testa om man är allergisk mot katt. Det kan göras med hudtest eller blodprov, som kan tas på en vårdcentral. Om det är allergi mot katt kan du även vara överkänslig mot andra djur och mot damm. Det kan då bli aktuellt med miljöåtgärder och eventuellt också med medicinering.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Hur utreds kroniskt obstruktiv lungsjukdom, KOL?
Jag är en 50 åring som har nyligen fått diagnosen KOL. Jag undrar: Kan man ta flera prov för att ställa diagnosen KOL? Min husläkare har skrivit ut en inhalator. Har jag rätt att begära mer provtagning?
Allergimedicin mot ångest?
Hej! Jag har ångest och agorafobi. Jag tar inga mediciner, jag läser Lucindas bok om ångest och det har hjälpt mig mycket.
Halsont som inte går över.
Man (37) Hej! Jag har sedan 4 månader haft problem med halsont som inte går över.