Ange ditt sökord

Annons:

Frågor om kondylom

Hej! Jag har en fråga angående kondylom. Vad är priset för det olika behandlingarna. Till exempel om jag väljer att frysa ned eller bränna vårtorna, kostar det då lika mycket som ett vanligt läkarbesök eller något mer utöver det? Tack! Kvinna, 20 år

För kondylom kan du söka på en könspoliklinik eller SESAM-mottagning och besök där brukar vara kostnadsfria och det inkluderar den behandling som utförs där. Får du medicin utskriven på recept omfattas den av läkemedelsförsäkringen dvs i början står patienten för hela kostnaden. Den väsentliga synpunkten är dock att man inte skall välja behandling utifrån kostnader utan utifrån vad som är medicinskt bäst.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Anders Hallén
Hud, sex och samliv
Uppdaterad: 15 april, 2015 Publicerad: 15 april, 2015

Liknande frågor

Hud & Hår

Kan man tatuera sig om man har eksem?

Hejsan! Jag är har länge kollat på tatueringar och vill verkligen göra det. Är dock lite orolig kring det eftersom jag har en medel/svår atopisk eksem.

Hud & Hår

Rodnad runt munnen efter alkohol

Hej! När jag dricker alkoholhaltiga drycker så händer det ibland att jag får rodnad och en brännande känsla runt munnen som oftast kommer 1-3 dagar efter konsumtionen och som håller i sig

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: