Fråga 6.

Fråga 6.

Fråga 6.

MC (kvinna 55) blev sjuk i mars 1999 i samband med influensa. Hon fick lockkänsla i båda öronen och fick då Rinomar (3 st/dag under en veckas tid): När jag tagit tredje tabletten, vaknade jag på natten med en obehaglig känsla att jag trodde jag skulle dö. Sedan blev jag insatt på Tenormin och Stesolid. Eftersom jag vet en del om Stesolid försökte jag sluta själv. Man satte in Cipramil i hög dos direkt och jag fick sömnbesvär. Ut med detta och in med Remeron och då hade jag slutat med Stesolid. Var inte längre samma person som tidigare och kom på sommaren till psyk.klin i Skövde. Fler mediciner provades och jag fick ECT åtta gånger, men mitt problem var och hade hela tiden varit tryck över höger hjässa och jag kunde bara ligga för det var bäst så. Hem på julen -99; vi kunde inget mer göra. Började fundera på vad detta kunde vara och fick fram att jag före influensan var slutkörd och infektionen blev droppen. Detta svar fick jag också av den första person som då såg mig: en läkare på Sahlgrenska som gav mig Botex sprutor pga en krampande halsmuskel som jag gått med i fem år. Detta fel hade man ej sett på öron på KSS. Nu stod jag på Stilnoct (2 st till natten). Jag började ta dem på dagen och trycket gick bort, men suset i huvudet tilltog och jag kom åter till psyket i Skövde. Jag blev återinsatt på Stesolid 5mg x 3, Truxal 25 mg t.n och Atarax 25mg x3. Jag smög själv ut Atarax och en annan vårdcentralsläkare hjälpte mig att bli av med Truxal 2002. Stesolid började jag minska i augusti 2001, i oktober 2002 började jag få kramp i höger stortå och i januari 2003 tilltog besvären. Jag tog då kontakt med Beroendecentrum på Karolinska och fick en bra kontakt och sa att det är abstinenssymtom. Hon ville hjälpa mig att sluta och det gjorde jag i februari 2003 med stöd av läkare på vårdcentralen.. Jag har fortfarnde sus vissa tider på dagen, mycket svåra kramper och nervpåverkan i höger ben, speciellt i sittande och liggande ställning, och kramperna tilltar vid vissa tider på dygnet. Tar idag Atarax 10 mg t.n för att kunna somna samt Berocca, Aloevera och algtablett för att bygga upp kroppen. Försöker promenera så mycket jag orkar.Vill inte ta någon mer medicin idag för jag tror att det är abstinenssymtom. Kan det vara så? Hur länge kan de sitta i? Har räknat ut att jag åt Stesolid och Stilnoct i fyra år.
Skrivet av Hjortsberg...
Du undrar om dina besvär kan vara orsakade av abstinenssymtom på de mediciner du tidigare har fått. Nej jag tror inte det! De besvär du beskriver utgör sannolikt en komplex situation och orsaken ligger sannolikt mer i en djup och långvarig bristande psykiska balans som fortfarande stör dig. Jag tror – precis som du själv säger – att du måste räkna med att dessa besvär kommer att finnas kvar under många år framöver, och att du även måste räkna med att ta mediciner under en lång tid.
 

Veckans fråga

Två veckor kvar till jul, känner du av julstressen?

Nyhetsbrev

E-postadress