Fråga 3.

Fråga 3.

Fråga 3.

Marina (29) har ätit 60 mg Remeron om dagen sedan 1998: Jag fick sluta omedelbart den 11 april pga svåra krampanfall och min fråga är hur länge ungefär det tar innan Remeron försvinner helt ur kroppen. Känns som att jag har trillat i en myrstack. Jag fryser och svettas och har oro i hela kroppen jämte sömnproblem.
Skrivet av Hjortsberg...
Den s.k halveringstiden utgör mallen för den takt ett preparat gradvis försvinner ur kroppen. Alla preparat har sin halveringstid och när det nått en mycket låg koncentration kommer kroppen inte att märka effekten av det, trots att det naturligtvis fortfarande finns kvar men i allt mindre mängd. De besvär som du rapporterar är sannolikt mer orsakade av den nu uteblivna behandlingseffekten som preparatet tidigare givit dig – och att dina besvär nu börjar återkomma, fast nu i en annan form än när du insjuknade och började med Remeron-behandlingen. Sannolikt måste den behandlingen ersättas av en annan typ av terapi – och det ter sig ju nödvändigt i ditt fall, när du nu börjar få så stora nya besvär att det åter orsakar obalans och stör ditt välbefinnande Kontakta din läkare och ta upp detta med honom – så kommer detta att kunna lösa sig.
 

Veckans fråga

Röker eller snusar du?

Nyhetsbrev

E-postadress