Ange ditt sökord

Annons:

Flagnar på kinden

Sedan 3-4 månader har jag blivit jättetorr och flagar på ena kinden. Det är inga stora flagor men om man tittar nära så ser det vitt och väldigt torrt ut. Nu har jag fått några små torra fläckar på andra kinden också. Vid nåt enstaka tillfälle har det kliat lite. Det torra försvinner om jag smörjer med vanlig hudkräm, men efter några timmar är det lika torrt igen. I vanliga fall har jag ganska fet hy i ansiktet så det här känns inte normalt. Vad kan det vara? Jag har Crohns sjukdom, kan det ha nåt samband? Jag äter medicinerna Asacol och Puri-nethol och funderar på om det kan vara en biverkning av dem, men Asacol har jag ätit i flera år och Puri-nethol i över ett år så eventuella biverkningar borde väl ha kommit långt tidigare isåfall? Bör jag låta en hudläkare titta på det? Jenny, 35 år

Din beskrivning låter torrt eksemaktig och alls inte som en läkemedelsbiverkan. Om detta fortsätter kommande höst och vinter tycker jag du skall visa upp det och i så fall helst en hudläkare.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Anders Hallén
Hud, sex och samliv
Uppdaterad: 2 december, 2014 Publicerad: 2 december, 2014

Liknande frågor

Hud & Hår

Behöver man solkräm året om?

Hej Apotekaren, jag har hört att det är bra att använda solskydd i ansiktet i ansiktet året om men tycker att det kan bli dyrt i längden. Är detta något man borde göra eller räcker det med att använda det på sommaren?

Hud & Hår

Behandling av pormaskar/ärr/torr hud

Lokalbehandling med A-vitaminsyra (Aberela, Differin) som har effekt på pormaskar och drar ihop den vidgade utförsgången, vilka är biverkningarna till preparaten (kan du svara var för sig)? Vilken av dem är bäst att använda på huden (den snällaste)? Jag var hos en hudläkare som konstaterade att alla ärr så småningom går bort med tiden, det kan ta månader och om man har otur kan det ta år! Men i huvudsak är det VIKTIGASTE för mig att dem går bort utan någon kirurgi eller något sådant! Är det hon säger sant? En annan fråga - vilken kräm ska jag använda för att huden ska må som bäst? Jag är 17 år.Snälla försök svara på varje fråga. Tack på förhand!

Hud & Hår

Äcklas av kraftig hårväxt

Hej!Jag har mycket problem med generande hårväxt. Har mörkt hår på på hela kroppen, på armarna brukar jag bleka det, men jag har även på brösten, magen, överläppen som jag mår väldigt dåligt över. Brukar dra bort det värsta med pincett men allt går inte bort. Finns det något jag kan göra? Dessutom har jag mycket könshår och det är ganska grovt så om jag rakar bikinilinjen gör det ont och sen växer det ut jättesnabbt igen så det är äckligt stubb där. Samma sak med armhålorna, och när jag rakar mig där så kan jag inte raka bort allt, det syns hur noga jag än rakar och det verkar inte som någon annan har det problemet, har aldrig sett nåt i alla fall. Så jag brukar plocka bort håret där med med pincett men det gör ont och är väldigt jobbigt. Vad ska jag göra? Jag törs inte (och har inte råd med) att få håret borttaget med laser eller liknande och det kanske man inte får göra överallt? Jag lider fruktansvärt mycket av detta, speciellt när jag ska bo ihop med min pojkvän, jag vill inte vara såhär äckligt hårig, jag äcklas över mig själv och vill inte att nån ska se mig eller röra mig, speciellt så äcklas jag av mitt grova könshår som är svart och verkar växa överallt. Hjälp mig snälla!

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: