Jag har SLE och vill göra en bröstförstoring. Har jag ökade risker för komplikationer, bör jag avstå?
Finns det risk för komplikationer vid operationer och SLE?

Personer med SLE kan ha en ökad infektionskänslighet, och om sjukdomen är aktiv kan det finnas en ökad risk för komplikationer vid kirurgiska ingrepp. Det är bland annat ökad risk för infektion i vävnaden, sämre sårläkning och hos vissa med SLE även ökad risk för blodproppar. Återhämtningen efter operation kan också vara längre än hos personer utan SLE. När det gäller alla operationer måste man väga dessa risker mot eventuell nytta med operationen. För dig är det viktigt att noga diskutera detta med den reumatolog som är ansvarig för din SLE-behandling och med den kirurg som eventuellt ska utföra bröstförstoringen.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Kan jag bada när jag har framfall?
Jag är en74årig kvinna som undrar om det går att bada utomhus sommartid om man har ett livmoderframfall??
Nya klimakteriebesvär 6 år efter sista mensen?
Hej, jag är 63 år och hade min sista mens vid 57, då den bara slutade efter att haft regelbundet varje månad. Nu efter 6 år har jag fått vallningar , röd i ansiktet och ibland kan svetten rinna
IVF vid migrän med aura – nåt att tänka på?
Hej! Jag har en fråga om IVF-behandling med s.k. långt protokoll. Behöver det göras någon justering i medicineringen/hormonbehandlingen om man har en historia av migrän med aura? Tack!