Ange ditt sökord

Finns det nässelutslag som inte kliar?

Jag kände mig matt och febrig precis som om jag skule få influensa men dagen efter hade jag fullt med nässelliknande utslag på hals, bröst och buk. Det är varmt men kliar inte. Kan detta vara nässelfeber, hade något liknande för 9 år sedan då fick jag cortison tabletter. Liselotta (51år)

Hej,

Nässelutslag kliar oftast men inflammationen kan också ge värmekänsla. Så visst kan det vara nässelutslag.

Den här frågan handlar om:

Anders Hallén
Hud, sex och samliv
Uppdaterad: 15 december, 2010 Publicerad: 15 december, 2010

Liknande frågor

Hud & Hår

Ta hål i örat nära leverfläck?

Hej , jag har en liten leverfläck på örat som inte ändrats någonting och jag har haft den så länge jag kan minnas. är det okej för mig att ta ett hål i örat nära den fläcken eller bör jag absolut inte?

Hud & Hår

Vad göra åt torr hud?

Hej jag har torr hud hur får jag bort det?

Hud & Hår

Kan man tatuera sig om man har eksem?

Hejsan! Jag är har länge kollat på tatueringar och vill verkligen göra det. Är dock lite orolig kring det eftersom jag har en medel/svår atopisk eksem.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!