För ett tag sedan tog jag en Tetralysal-kur och under den tiden hade jag inte mycket finnar alls. Men när kuren slutade för en månad sedan kom finnarna tillbaka. Jag fyller 20 i år, borde det inte avta snart? Varför kom finnarna tillbaka efter kuren? /Man, 20 år
Finnar sedan 14-årsåldern
Akne är ingen tonårssjuka! I enstaka fall kan aknesjukdomen fortsätta upp i medelåldern. En antibiotikakur, som det Tetralysal du har ätit, har ofta bra effekt men är sällan helt botande och aktiviteten i akne-inflammationen ökar igen efter kuren. Inget hindrar då att man upprepar den. Ibland nyttjas också andra interna medel.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Kan man tatuera sig om man har eksem?
Hejsan! Jag är har länge kollat på tatueringar och vill verkligen göra det. Är dock lite orolig kring det eftersom jag har en medel/svår atopisk eksem.
Rodnad runt munnen efter alkohol
Hej! När jag dricker alkoholhaltiga drycker så händer det ibland att jag får rodnad och en brännande känsla runt munnen som oftast kommer 1-3 dagar efter konsumtionen och som håller i sig
Keloidärr – täcks det av offentlig vård?
Jag har fått ett keloidärr på örat, misstänker att jag slagit till min piercing och det har bara växt. Finns det offentlig vård att få eller måste jag uppsöka plastikkirurgi för att få bort den?