Hej! Min brorsdotter fick konstaterat av läkare att hon hade en Borreliainfektion och fick insatt penicillin. Tyvärr tog det ett tag innan de sökte läkarhjälp och hon hade då neurologiska symptom med halvsidig ansiktförlamning. Alla symptom försvann under behandlingen. Hon är 4½ år gammal nu och blev smittad i somras. Hennes mamma är läkare och de bor och arbetar i Paris. Hon säger att hennes dotter kan vara förstörd för livet pga att infektionen gick ut i hjärnan. Hon säger att dottern kan bli sjuk senare i livet i ledsjukdomar eller MS. Stämmer det? Jag har försökt att läsa om det men kan inte hitta något samband. Jag vill gärna träffa min brorsdotter i Sverige igen. EB (Kvinna 45år)
Förstörd för livet p g a Borrelia?

Hej EB
Det finns inga belägg för att Borrelia som blivit behandlad skulle leda till några komplikationer i framtiden. Det förekommer att symtom orsakade av Borrelia inte går helt tillbaka om behandlingen sätts in mycket sent men det är sällsynt. Barn brukar tillfriskna snabbt och så verkar det ju ha varit även för din brorsdotter.
Den här frågan handlar om:

Hud, sex och samliv
Liknande frågor
Vaccin mot bältros om man inte haft vattkoppor?
Vet inte om jag haft vattkoppor som barn. Kan man ändå vacinera sig mot bältros?
När vaccinera sig efter genomgången bältros?
Fick bältros i slutet av januari -23. Blev riktigt dålig i flera veckor. Har kollat med sjukvården hur länge jag måste vänta med att ta vaccin. Fått olika svar. En sa ca 60 dgr, en annan sköterska sa upp till ett år. Vilket stämmer av dessa alternativ?
När försvinner smärtan vid bältros?
Hej! Jag har fått bältros och har fått antiviral medicin som jag ska ta i 7 dagar. Jag tar även värktabletter, men när försvinner smärtan?