Ange ditt sökord

Annons:

”Envist blödande utslag i ansiktet skall tas bort bums!” – ”Undrande” (kvinna 66) har ett rött utslag på höger kind, ganska nära örat:

Det började för ca fyra månader sedan som ett platt märke; efter en tid började det blöda och blev därefter upphöjt. Det är som ett rött utslag (ca 5 mm i diameter).med en krater i mitten. Det har blött många gånger. Det är som ett sår som aldrig vill läka. Vad kan detta vara? Jag har tidigare fått tagit bort papillom i ansiktet, tre gånger bl.a i pannan. Jag är överkänslig mot olika sorters födoämnen. Kan det vara någon allergi?

Skrivet av Anders Hallén…
Anders ger följande uppmaning: Detta är sannolikt något som skall tas bort, så du skall bums beställa tid hos din husläkare. En allergi yttrar sig inte på detta sätt.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Liknande frågor

Hud & Hår

Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?

Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.

Alternativb

Kan man vara i solen vid vattkoppor?

Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?

Hud & Hår

Hidradenitis suppurativa och stress?

Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: