Hej! Jag har en leverfläck på ca 5-6 mm som är röd, blöder och kliar av sig själv. Och har vart så i över 1½ månads tid. Men nu när jag väl skaffat läkartid om två veckor för att diskutera om jag får ta bort den så har den börjat ramla av utav sig själv, är det farligt? Vad kan det bero på? /Linnea, 20
En av mina leverfläckar blöder och kliar av sig själv och ramlar nu av sig själv – vad ska jag göra?

Din beskrivning stämmer bäst med det som kallas seborrhoisk keratos. Leverfläck är ett annat namn på födelsemärken, som doktorer kallar pigmentnevi, alltså en helt annorlunda bildning. Seborrhoiska keratoser uppför sig inte sällan som du beskriver, men födelsemärken gör det inte. Det finns också ofarliga blodkärlsföränringar som kan bete sig på samma sätt. Dessutom är du lite ung för att ha seborrhoiska keratoser, de bruka komma först i sen medelålder. Så det är bra att du har en tid bokad att visa upp den.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?
Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.
Kan man vara i solen vid vattkoppor?
Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?
Hidradenitis suppurativa och stress?
Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?