Har behandlats med Eloxatin för tjocktarmscanser skulle få 12 behandlingar men kunde bara ta 5 st,blev jättesjuk.Undrar nu kan jag få cellgifter för min psorias artrit. MVH Barbro, 65 år
Cellgifter för psoriasis artrit?

- Hej Barbro! Vid Psoriasisartrit brukar man använda Methotrexate. Detta räknas som ett cytostatica (cellgift). De doser som används är dock inte alls i samma paritet som vid cancerbehandling. Jag tycker nog att du kan pröva. Om du skulle få tecken till biverkan kan du alltid minska dosen eller ta bort medicinen.
Den här frågan handlar om:

Liknande frågor
Kosttillskott för att inte bli sjuk?
Inför våren och sommaren vill jag gärna komma i form ordentligt. Jag tränar mycket men tvingas ofta pausa då jag lätt blir förkyld i korta perioder. Har du något tips på hur jag klan boosta min träning så jag slipper ta dessa pauser? Borde jag ta något typ av kosttillskott?
Ont i nacke och rygg av stillasittande jobb
Jag har ett väldigt stillasittande jobb och känner ofta av smärta i nacke och rygg. Jag upplever att det blir värre under vinterhalvåret, kanske för att man spänner sig mer i kylan? Vad kan jag göra för att inte ha så ont?
Tips för ömma fötter?
Jag har börjat jobba i en butik och går därför extremt mycket om dagarna. Trots bra skor har jag väldigt ont i fötterna när jag kommer hem på kvällarna. Har du något bra tips på vad som kan hjälpa ömma fötter?