Ange ditt sökord

Annons:

Brun fläck på ollonet

Hej, jag är en kille på 16 år som sedan 1 år tillbaks haft en brun fläck på ollonet. Nån vecka efter att jag fick den första fläcken fick jag en till, fast den är mer som en prick. De är brunaktiga och gör inte ont eller så. Jag undrar vad det kan vara för något. Jag är oskuld. Skulle vara tacksam om ni kunde svara, jag är ganska orolig vad det kan vara för något. Jag har under det här året väntat på att de ska försvinna av sig själva, men det har de ej gjort än. Max, 16 år

Det är helt normalt att ha pigmentfläkar på hud och slemhinna i underlivet. Du kan alltid söka din ungdomsmottagning och fråga.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Anders Hallén
Hud, sex och samliv
Uppdaterad: 27 september, 2011 Publicerad: 27 september, 2011

Liknande frågor

Hud & Hår

Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?

Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.

Alternativb

Kan man vara i solen vid vattkoppor?

Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?

Hud & Hår

Hidradenitis suppurativa och stress?

Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Annons: