Hjärtinfakt och by pas operation för ett år sedan. Mår sedan ett halvår tillbaka mycket bra. Alla värden är bra och jag har rekommenderats att börja motionera igen. Har börjat och det känns mycket bra. Går några kilometer och springer sakta tillbaka. Fråga: ökar övre blodtrycket vid belastning direkt efter ansträngning? Direkt 175 87 puls 105 efter 5 min 123 71 80 efter 10 min 131 68 72 Tacksan för svar har ej kunnnat finna något svar på nätet. Jörgen, 65
Blodtryck efter hjärtinfarkt
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Kan jag ha fått Peyronies sjukdom?
Hej Jag misstänker att jag drabbats av Peyronies sjukdom. Googlade på symtom och det liknar verkligen den sjukdomen. Vad kan jag få för hjälp?
Måste man ha högt blodtryck för att få stroke?
Måste man ha högt blodtryck för att få en stroke?
Kan mina läkemedel ge mig yrsel och diarré?
Jag äter medicin för Parkinson, högt blodtryck och lågt kalium: madopark 100mg, kaleorid 750mg ,amlodipin10mg. Kan de göra att jag har diarré och yrsel?