Ange ditt sökord

Annons:

Besvär med rosfeber i benet

Har fått rosfeber i höger ben, 1 vecka på lasarett, hemma sen 1 vecka, äter penicellin. Benet fortfarande svullet, ont, rött, får ej på skor. Hur lång tid tar det innan allt är bra? Får ej på stödstrumpa som läkaren rekommenderade, kan jag göra något annat? Anita, 65

Tyvärr kan svullnaden sitta i ganska länge och det är viktigt med kompression av benet. Får man inte på en strumpa kan man försöka komprimera med elastiska lindor, vilket ju är lite krångligare, men nog så viktigt.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Anders Halvarsson
Allmänmedicin
Uppdaterad: 12 april, 2017 Publicerad: 12 april, 2017

Liknande frågor

Hud & Hår

Svamp på penis

Behandling av svamp på penis, med vad och hur länge ska jag behandla?

Kvinnans hälsa

Akne och behandling med p-piller

Jag går på p piller (prionelle) som jag fick utskrivet för att minska min akne. Kommer aknen tillbaka om jag slutar med p-piller?

Hud & Hår

Tappar stortånaglarna

Hej! Har tappat stortånaglarna vid två tillfällen, plus att jag har en tjock nagel med ett svart streck på.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: