Ange ditt sökord

Annons:

Besvär med rosfeber i benet

Har fått rosfeber i höger ben, 1 vecka på lasarett, hemma sen 1 vecka, äter penicellin. Benet fortfarande svullet, ont, rött, får ej på skor. Hur lång tid tar det innan allt är bra? Får ej på stödstrumpa som läkaren rekommenderade, kan jag göra något annat? Anita, 65

Tyvärr kan svullnaden sitta i ganska länge och det är viktigt med kompression av benet. Får man inte på en strumpa kan man försöka komprimera med elastiska lindor, vilket ju är lite krångligare, men nog så viktigt.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Anders Halvarsson
Allmänmedicin
Uppdaterad: 12 april, 2017 Publicerad: 12 april, 2017

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad är det för vita prickar efter solning?

Jag har små vita prickar på olika ställen på kroppen. Prickarna är ca 3–4 mm i diameter och förblir vita när jag solat. Vad är detta? Finns någon behandling?

Hud & Hår

Vattenansamling under ögat, allergi?

Jag fick helt plötsligt en vattenblåsa på ca 1cm under ögat nu på kvällen. Jag känner inget, har inte kliat mig i ögat vad jag vet..Hur kan detta komma sig? Jag är katt-, hund- och pollenallergisk. Kan det ha med det att göra?

Hud & Hår

Vid vilken ålder/åldrar får man skägg?

Jag undrar när man får skägg - riktigt skägg, en polare har grym skäggväxt han är lika gammal som mig, 18 då. Jag har bara ljusa tunna strån. Kommer jag att få "skägg" alls? Jag har mörkbrunt hår så jag borde ju då få mörkbrunt skägg eller?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: