Ange ditt sökord

Annons:

Bebis med brustna blodkärl på kinderna

Hej! Har en fråga om min lilla tjej på 3,5 månad. Har sett att hon fått som små brustna blodkärl på kinderna och är rädd för att det kan bli mer? Hon har även väldigt synliga blodådror på ögonlocken. Min BVC-sköterska säger inget speciellt om det när jag frågar vilket gör mig lite orolig! Kommer detta försvinna? Har ju hört att bebisar får tjockare hud med tiden? Vad är orsaken och vad kan man göra? Mvh Nina

Jo, bebisar är tunna i huden och underliggande blodkärl kan då lysa igenom. ”Brustna” är blodkärlen inte. Jag tror du kan lita på din BVC-sköterska – hen har sett många barn.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Liknande frågor

Kvinnans hälsa

IVF vid migrän med aura – nåt att tänka på?

Hej! Jag har en fråga om IVF-behandling med s.k. långt protokoll. Behöver det göras någon justering i medicineringen/hormonbehandlingen om man har en historia av migrän med aura? Tack!

Barn & Graviditet

Hur länge sitter öroninflammation i?

Hur länge brukar en öroninflammation göra ont efter man börjat använda örondroppar med antibiotika i? Samt hur länge är locket kvar i örat?

Sex & Samliv

Barn som onanerar

Vår 4-åriga dotter onanerar ofta hemma och ibland även på förskolan. Hon rider gärna på ett armstöd till en fåtölj och gnider sig samtidigt mot underlaget. När hon skall sova gnuggar hon handen mot sin snippa. Är detta beteende en anledning till oro?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: