Ange ditt sökord

Annons:

Bältros på benet

Ovan vänster fot smalbenet har jag en fruktansvärd klåda på ett område ca 5x10cm, det kliar så jag river sönder skinnet. Har haft detta ca 1år. Provat olika salvor, ej hjälpt. Kan man ha bältros där? Tacksam för svar. /Kristian, 61

Bältros kan man var som helst, men det är alltid ett kortvarigt utbrott som läker inom några veckor. Det du beskriver är en eksemvariant som kallas neurodermit. Behandlas i första hand med starka kortisonsalvor. Nästa behandlingsstrategi är att behandla med lokalt kortison i kombination med täckande sårläkningsplattor som får sitta på ca en vecka. Dessa eksem kräver alltid långa behandlingasperioder. Och du behöver förskrivning av både kortison och plattor som din husläkare kan hjälpa dig med.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Anders Hallén
Hud, sex och samliv
Uppdaterad: 11 november, 2014 Publicerad: 11 november, 2014

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad är det för skillnad på en dermatolog, en hudterapeut och en hudläkare?

Hej, jag har inga hudproblem men jag är intresserad av yrken inom hud. Men jag undrar vad det är för skillnad på en Dermatolog, en Hudterapeut och en Hudläkare?

Hud & Hår

Vårtor i armhålan

Jag har i armhålan på båda sidor ca 7 st vårtor som är ca 1-6 mm stora som hudflikar eller "påsar". fäster mot huden med en liten yta och som står ut från huden. De har inga sensationer med sig. Känns inte, är hudfägade men oestetiska. Vad är det för typ av vårta? Orsak? Behandling? smittar andra? Jag är 40 år och i övrigt frisk.

Hud & Hår

Pulserande känsla

Jag har på senare tid då och då känt en pulserande känsla i huden på näsan och att det liksom sträcker lite. Jag tycker också att min näsa blivit lite förstorad. Jag har sedan en tid tillbaka haft problem med mycket pormaskar över näsa och panna och att huden är torr och känslig. Mitt på näsan finns ett mycket litet synligt blodkärl. Vad kan detta vara? Vad skall jag göra? Jag är 23 år gammal.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten