Ange ditt sökord

Annons:

Bör man undvika att använda Inderal och Orudis samtidigt?

Hej, bör man undvika att använda Inderal och Orudis samtidigt, eller är det OK? Om man t ex. gör det max en gång i månaden. Mvh Sara 20

Inderal används främst mot högt blodtryck men även vid t.ex. kärlkramp, som förebyggande behandling av migrän eller mot hjärtklappning.
Det finns en risk att den blodtryckssänkande effekten från Inderal minskar av Orudis. Risken är liten om det gäller någon enstaka dos men kontakta din läkare för att få ett personligt råd.

Annons:
Adam Wenell
Uppdaterad: 30 augusti, 2015 Publicerad: 30 augusti, 2015

Fler frågor

Alternativb

Kan paraflex påverka mina mellanpiller?

Hejsan, jag äter mellanpiller, Men nu ska jag börja äta paraflex, kan de påverka mina mellanpiller?

Hud & Hår

Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?

Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.

Alternativb

Värk, domningar och stickningar i benen

Hej! Jag har mycket värk i benen. Ibland känns det som jag går på kuddar. Svårt med balans. Domningar, stickningar.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: