Jag har fått beskedet att jag inte ska äta p-piller pga att min mamma hade bröstcancer innan hon var 45 år. Jag undrar därför vilka andra alternativ som finns? Pao (kvinna, 23år)
Alternativ till p-piller?
Den här frågan handlar om:

Liknande frågor
Hur får jag bort mollusker?
Min son på 3 år har mollusker i ansikte, nacke och nära haka. Verkar inte försvinna. Jag ( mamma) har också i ansikte, och undrar om det finns nåt jag kan göra för att få bort dem. Trivs inte med dem.
Får pojkar och flickor samma vaccin mot HPV?
Är det olika HPV-vacciner för flickorna och pojkarna? Det står att pojkarna får skydd mot kondylom, får flickorna det också?
Hur håller vi barnen friska under vintern?
Hejsan! Mina barn (3 och 6 år) blir ofta sjuka under vinterhalvåret. De får förkylningar som aldrig går över. Det är så jobbigt att se dem sjuka och att de aldrig blir friska! Man vill ju inte släppa iväg dem till förskolan när de mår som de gör. Hur motverkar man detta?