Acne när jag använder p-piller

Acne när jag använder p-piller

Acne när jag använder p-piller

Hej! Jag har gått på p-pillret cilest i över ett år och trivts jättebra med det. Fick inga biverkningar. Jag slutade sen med dem i någon månad för att sedan börja med dem igen. Då började jag få finnar och det har jag haft nu under den månaden jag gått på dem sedan jag började igen. Brukar inte få finnar annars men nu kommer de hela tiden. Jag undrar om det kan ha att göra med att jag slutade och började igen och om det kan vara så att finnarna försvinner efter ett tag? Eftersom jag inte hade de här problemet under hela det året jag regelbundet åt Cilest. Bör jag fortsätta med dem några månader till för att se om finnarna försvinner? Johanna (19år)
När man börjar eller slutar med sina p-piller kan man tillfälligt få mer acne. Cilest har fungerat för dig tidigare så fortsätt med dem och har det inte blivit bättre efter några månader så kan man fundera på om du ska byta p-piller sort.
 

Veckans fråga

Skulle du vilja äta mindre socker?

Nyhetsbrev

E-postadress