Ange ditt sökord

Annons:

Ökad behåring på kroppen – vad ska jag göra?

Mitt hår på ansiktet och på kroppen växer kraftigt. Jag har testat att ta bort det med laser och det funkar inte alls. Jag mår psykiskt dåligt av den ökade behåringen.

Kvinna, 26 år

Ökad behåring i ansikte och på kroppen hos kvinnor beror oftast på en hormonrubbning som kallas PCOS. Utöver den ökade behåringen har man då också oregelbunden, gles menstruation. Men det finns andra tillstånd med ökad behåring, och gemensamt för de flesta av dem är en ökad produktion av hormonet testosteron.

Ta kontakt med din vårdcentral för en hormonutredning. Vid behov kan du därifrån få remiss till gynekolog eller endokrinolog. Det finns läkemedelsbehandling som kan minska behåringen, men oftast tar det lite tid innan effekten syns.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Rebecka Kaplan Sturk
Gynekologi/obstetrik
Uppdaterad: 24 april, 2023 Publicerad: 24 april, 2023

Liknande frågor

Hud & Hår

Kan man tatuera sig om man har eksem?

Hejsan! Jag är har länge kollat på tatueringar och vill verkligen göra det. Är dock lite orolig kring det eftersom jag har en medel/svår atopisk eksem.

Hud & Hår

Rodnad runt munnen efter alkohol

Hej! När jag dricker alkoholhaltiga drycker så händer det ibland att jag får rodnad och en brännande känsla runt munnen som oftast kommer 1-3 dagar efter konsumtionen och som håller i sig

Hud & Hår

Keloidärr – täcks det av offentlig vård?

Jag har fått ett keloidärr på örat, misstänker att jag slagit till min piercing och det har bara växt. Finns det offentlig vård att få eller måste jag uppsöka plastikkirurgi för att få bort den?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: