Fick bältros i september 2016 från höger öra ner på halsen och ut mot axel. Fick Aclovir, förmodligen för sent. Nu har det gått 2 år och jag vill veta om jag kan ta vaccin mot bältros nu? En läkare sa till mig att jag måste vänta i 2 år. Stämmer det verkligen? Kan ibland fortfarande känna lite värk på halsen. Vill verkligen inte få bältros igen. Det var hemskt! Carl, 75
Bältrosvaccin
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vad händer i kroppen när jag äter antibiotika?
När man intar någon antibiotika/penicillin så dör ju de infekterade cellerna. Var tar resterna eller slaggprodukterna av dessa döda celler vägen??
Keloidärr – täcks det av offentlig vård?
Jag har fått ett keloidärr på örat, misstänker att jag slagit till min piercing och det har bara växt. Finns det offentlig vård att få eller måste jag uppsöka plastikkirurgi för att få bort den?
Vad beror kliande utslag under fötterna på?
Har kliande utslag under fötterna, vad beror det på?