Ange ditt sökord

Annons:

Tarmfickor

Hej! Min väninna har drabbats av tarmfickor och jag undrar vad det är. Hon har till och med varit inne på sjukhus en sväng och då fått rådet att undvika livsmedel med skaldelar, hinnor och frön, men inte mer hjälp än så. Jag är i samma ålder som henne och blir ju lite orolig över att jag själv har tarmfickor. Kan jag göra någonting för att undvika att drabbas? Hälsar Elisabeth

Hej! Tarmfickor, eller divertiklar som det också kallas, uppstår naturligt i tjocktarmen när tarmväg-gen utsätts för tryck. En stor del av personer över 60 år har tarmfickor, men många av dem har inga bekymmer av dem alls. Om någonting däremot fastnar i fickorna kan det uppstå en inflammation då man kan få feber och behöva söka vård. Inom vården har vi tidigare givit råd om att de med tarm-fickor ska undvika trådiga livsmedel och de med hinnor, skal och frön. Men, de senaste rönen visar att det inte finns stöd för dessa råd varför vi nu i stället fokuserar på råd som kan hålla igång tar-men. På så vis spolas tarmfickorna ur och risken att någonting fastnar minskar. För att undvika att drabbas av inflammation i tarmfickorna, divertikulit, är det alltså absolut viktigast att hålla igång tarmen dvs att undvika förstoppning. 

Mvh Sofia

Annons:

Den här frågan handlar om:

Sofia Antonsson
Maghälsa
Uppdaterad: 18 maj, 2020 Publicerad: 18 maj, 2020

Liknande frågor

Mage & Tarm

Vilken läkare behandlar ändtarmsproblem?

Vilken sorts läkare kan behandla ändtarmsproblem? Är det gynekolog ?

Mage & Tarm

Smärta i magen av apelsinjuice

Hej! Jag har en fråga angående min mage och drickandet av apelsinjuice.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: