Ange ditt sökord

Annons:

Vad är boosterdos?

När jag var och vaccinerade mig nu senaste så nämnde de att det kan vara bra med en boosterdos. Vad är det? Amira, 32

En boosterdos är en påfyllnadsdos av vaccinet. Det ges efter en viss tid så att man kan upprätthålla skyddet över lång tid. Influensavacciner skyddar oftast bara mot de varianter av influensaviruset (virusstammar) som orsakat det senaste utbrottet. Eftersom nya virusvarianter dyker upp varje eller vartannat år, är det nödvändigt att årligen förnya vaccinationen för att behålla skyddet.

 
Annons:

Uppdaterad: 4 augusti, 2017 Publicerad: 4 augusti, 2017

Fler frågor

Alternativb

Kan paraflex påverka mina mellanpiller?

Hejsan, jag äter mellanpiller, Men nu ska jag börja äta paraflex, kan de påverka mina mellanpiller?

Hud & Hår

Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?

Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.

Alternativb

Värk, domningar och stickningar i benen

Hej! Jag har mycket värk i benen. Ibland känns det som jag går på kuddar. Svårt med balans. Domningar, stickningar.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: