Varor som man köper i vanliga butiker kan man ju reklamera om man upptäcker något fel, gäller det även för läkemedel? Om ja, vart vänder man sig då? Samir, 28 år
Reklamation av läkemedel
Om du upptäcker ett fel eller att något inte fungerar med ditt läkemedel kan du reklamera läkemed-let. Du ska då i första hand vända dig till närmaste apotek eller till inköpsstället som har skyldighet att ta emot reklamationen. Enligt lag kan du reklamera alla läkemedel som är inhandlade på apotek eller andra försäljningsställen i Sverige. Det gäller naturligtvis även om varan är inköpt via internet.
Fler frågor
Kreatin efter stroke?
Är det riskfritt att äta 3 g kreatin/dag när man har haft en stroke ?
Vad är skillnaden mellan basaliom och melanom?
Jag har nyligen fått bortopererat en malign tumör (basaliom) vid näsan. Jag har ännu inte fått något svar på resultatet men min sköterska säger att det är skillnad på malign tumör och malignt melanom.