Jag har sedan 19-års ålder haft långa och starka naglar. Nu har jag 3-4 naglar som delar sig. Det började för ca 6 månader sen. Det är som att dom växer i 2 lager. Dom blir mjuka och går av när dom växt ut lite. Har provat med stärkande lack och kosttillskott från apoteket, men inget hjälper. Mia, 54 år
Dåliga naglar

Utan kunskap om vilka naglar vi talar om och hur de ser ut kan jag inte ge ett precist svar. Till att börja med finns här antagligen en åldersfaktor – naglar är som hår: det blir sämre med åren. Att näringsbrist skulle spela roll är ytterligt osannolikt. Härdlack som du prövat brukar kunna hjälpa men tydligen inte dig. Uppenbarligen drabbar inte problemet alla naglar vilket får mig att undra om dessa varit utsatta för någon yttre påverkan. Grunden till defekta naglar sitter ofta i nagelroten och om det skriver du intet. Försök att hitta en huddoktor. Jag vill inte påstå att vi är fenomenala på nagelproblem men somt kan vi hjälpa till med.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Tappar stortånaglarna
Hej! Har tappat stortånaglarna vid två tillfällen, plus att jag har en tjock nagel med ett svart streck på.
Kost att föredra/undvika vid atopiskt eksem?
Jag har atopiskt eksem och det har jag haft sen jag var liten. Jag går hos en hudläkare och solar solarium där. Jag undrar om det finns någon speciell mat/dylikt och dryck som man skall undvika? Jag har hört att man inte skall äta citrusfrukter, stark mat och ej dricka julmust samt Coca Cola. Är det sant? Finns det något som är bra för eksemen att äta?
Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoinbehandling?
Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoin behandling? Är det farligt?