Ange ditt sökord

Annons:

“Lättare” antidepressiva

Har, i februari, fått diagnosen; stressreaktion och sömnstörning med depression. Fick efter ca. 1 månad: Fluoxetine 20 mg kapsel, har fortfarande inte börjat ta dem. Jag bara gråter när någon som vet, är vänlig mot mig. Det räcker att någon frågar hur jag mår, då gråter jag. Hemma, eller om jag möter någon som inte vet, är jag som vanligt, kan prata om allt, har inga gråtattacker. Jag känner press från läkaren att börja ta medicinen, kan ju samtidigt inte gå omkring och gråta så fort någon är snäll mot mig, Min fråga är; är det rättmedicin och styrka som jag fått? Finns det inget “lättare” att börja med? Jag är så rådvill, det skrämmer mig att börja med antidepressiv medicin. Jag går ju inte omkring och gråter hela tiden! Tack, Anita, 61 år

Fluoxetin är det av de nyare antidpressiva (s.k. SSRI)som funnits längst på marknaden. Det finns massor med studier där den antidepressiva effekten finns ordentligt dokumenterad utan rapporterade allvarliga biverkningar. När Du skriver ” lättare” så kan man nog kalla Fluoxetin för ett sådant läkemedel. 20 mg på morgonen är den rekommenderade lägsta dosen. Den har också god effekt på ångest, vilket Du kanske har i kombination med depressionen. Det finns ingen anledning att gå och må dåligt då det finns god hjälp att få i form av antidepressiva läkemedel och/eller terapi.

Annons:

Den här frågan handlar om:


Uppdaterad: 28 oktober, 2013 Publicerad: 28 oktober, 2013

Liknande frågor

Signaturen AE (kvinna 40) visar att lugnande medel kan kamouflera psykiska besvär:

Jag är nästan ständigt rädd att någon vill mig illa. Men inte på ett helt övertygande sätt som schizofrena upplever.

Signaturen Mahrani (kvinna 59) inleder:

Hur länge kan och ska en person ta Zoloft (antidepressivt medel red.anm)? Hur slutar man?

SSRI och sexlust

(Kvinna 47 år): Jag äter 10mg Citalopram-Merck sen ca 2 år tillbaka. Har prövat att sluta men har blivit arg och ledsen och inte mått bra alls.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: