Jag har en välreglerad Hypotyreos sedan många år. Fått problem med förtjockade naglar med svarta strimmor på. Naglarna är tryckömma och får dessutom längsgående lite upphöjda ränder. Undrar vad jag kan göra? Är det något att kolla upp närmare? Berit, 58 år
Förtjockade naglar med ränder
Nagelförändringar kan vara besvärande men är i sig aldrig farliga. Flera generella hudsjukdomar, som psoriasis, kan ge nagelförändringar – och ibland bara detta utan hudförändringar i övrigt. Din korta beskrivning ger mig ingen säker diagnos och jag tycker du skall visa upp dina naglar vid tillfälle, men det bör vara för en hudläkare. Sen får jag erkänna att vi ofta inte har någon bra behandling att erbjuda. Men diagnosen kommer först.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Ta hål i örat nära leverfläck?
Hej , jag har en liten leverfläck på örat som inte ändrats någonting och jag har haft den så länge jag kan minnas. är det okej för mig att ta ett hål i örat nära den fläcken eller bör jag absolut inte?
Hur behandla klimakteriebesvär efter bröstcancer?
Hej Jag har kommit in i klimakteriet och har återkommande ”gråtattacker” varje morgon, ångest och nedstämdhet. Jag kan inte ta östrogentabletter pga att jag har haft bröstcancer.