Hej, förlorade min bästa vän sen 25 år tillbaka i aug förra året. Det var otroligt sorgligt men har gått bra, helt plötsligt nu så känner jag mig ledsen och gråter för ingenting och är väldigt känslig. Funderar på om det hänger i hop med min ålder och klimakteriet. Är vanligtvis väldigt positiv och glad av mig. Känner inte igen mig själv. Ska jag bara vänta på att det blir bättre eller vart vänder jag mig för att samtala om detta? Min man är inte så förstående för allt som händer med mig just nu. Tacksam för svar. Annelie, 47 år
Plötsligt känner jag mig ledsen
En krisreaktion som är relativt vanlig vid en förlust av en nära vän eller familjemedlem kan övergå i en depression. Det bästa är om Du kan få en samtalskontakt via Din vårdcentral. Det kan räcka med att Du får någon att prata med och beskriva Dina känslor och Din sorg. Om Du har en depression så kan Din husläkare hjälpa Dig med lämplig antidepressiv medicin alternativt KBT (kognitiv beteende terapi) via en psykolog.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Anki (37) vill ha en “second opinion”:
Jag har sedan februari ca fyra gånger drabbats av kraftig yrsel då allt runt mig snurrar och det känns som om jag var kraftigt berusad.
”Sömnproblem” – Norska KIRSTEN (62) kan ikke sova og skriver på norsk-svensk:
Jeg ligger vaken til 4-5 på morgonen, sover sen länge, om jeg kan, men vakner flere gånge.
Signaturen “Buffeln” (kvinna 45) beskriver hur hur hon för 10 år sedan blev “utbränd”. Hon är sjukpensionär sedan 2 år:
Hela tiden har jag ätit psykofarmaka. Min fråga är nu hur länge jag skall känna denna psykiska trötthet som gör att jag inte orkar något.