Ange ditt sökord

Annons:

Kan jag få någon hjälp med min helveteseld?

Min dagnos är kronisk neuroborrelia, sannolikt smittad 2003. Fick diffusa hjärtbesvär. Andra symptom ansågs vara en följd av tidigare sjukdom eller medicinbiverkning. Efter bältros i november 2011 fick jag svår sveda/stickningar över hela kroppen. Man upptäckte först då borrrelia. Är färdigbehandlad nu -punkt slut-kvarstående symptom ej behandlingsbara. Svedan “levande eldbegängelse”inflammation? Finns hjälp? / Kenneth 82

Efter ett bältrostillfälle är det tyvärr risk för att man får bestående smärtor av brännande svidande inslag. På danska kallas detta för motsvarande “helveteseld”. Då jag inte vet vilka behandlingar man erbjudit är det svårt att kommentera. Har man varit inkopplad från smärtlindringsenhet exempelvis? Det finns ju många olika medicinkombinationer och andra behandlingar som man prövar i dessa sammanhang.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Anders Halvarsson
Allmänmedicin
Uppdaterad: 22 oktober, 2012 Publicerad: 22 oktober, 2012

Liknande frågor

Tranbärssaft eller citronvatten mot urinvägsinfektioner?

Hej! Hjälper det att dricka tranbärssaft eller citronvatten om man har drabbats av urinvägsinfektion? /Siv (Kvinna 58 år)

Hur ofta ska jag vaccinera mig mot TBE?

Hej, Har vaccinerats mot TBE 3 gånger. 2022-06-16, 22-10-04 och 23-04-30. Behövs det fler vaccinationer?

Infektioner & Vacciner

Jag har en fråga som rör en utomlandsresa där familjen har olika sjukdomar

Vi är 4 vuxna o ett barn på ett o halv år.vi ska till USA. och det går en epedemi kikhosta. vi ska åker om 4 veckor.min fråga är.1.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: